1st International specialized exhibition-contest “Golden Hands of Masters”,
April 23‑25, 2010, Kyiv, Soborna Gallery

Winners of the contest “Golden Hands of Masters. Beadwork”

Nomination “Evening decorations”

1st place – Iryna Slobodyanyk, Kyiv

2nd place – Lyudmila Gubinova, Kharkiv

3rd place – Nadiya Kyrylova, Lviv

Nomination “Casual decorations”

1st place – Veronica Lebedeva, Odesa

2nd place – Maryan Shalay, Kyiv

3rd place – Larisa Berenstein, Israel

Nomination “Embroidered jewelry”

1st place – Lydia Tyutrina, Kharkiv

2nd place – Tatiana Koplyk, Sumy

3rd place – Tatiana Kostromina, Uzhgorod

Nomination “Interior items”

1st place – Tatiana Khazanova, Kokoshkino, Moscow region

2nd place – Oleg Pankevich (10 years old), Lutsk

Nomination “Floristics”

1st place – Svitlana Kovalchuk, Kyiv

2nd place – Ariadna Maxvitis, Kharkiv

3rd place – the group “Magic Bead”, Center for Children and Youth Creativity Obolon district Kyiv, leader Victoria Pyatkova

Nomination “Bead Toy”

1st place – Tatiana Shust, Lutsk

Winners of the contest “Golden Hands of Masters. Knitting”

Nomination “Knitted Toy”

1st place – Circle “Soft knitted toy” Houses of children’s and youth creativity of Kazanka village, Mykolaiv region, leader Elena Korol

2nd place – Lyudmila Steblovska, Kherson

3rd place – Anna Buruto, Kyiv

Nomination “Knitted interior items”

1st place – Anna Shurinova, Simferopol

2nd place – Circle “Crochet” Houses of children’s and youth creativity in the village of Kazanka, Mykolaiv region, leader Victoria Gorodashina

Nomination “Knitting for children”

1st place – Maryna Vynogradova, Makariv village, Kyiv region

2nd place – Svitlana Negrey, Kyiv and Lesya Kuznetsova, Kyiv

Nomination “Knitting for Women”

1st place – Natalia Militovska, Ivankiv village, Kyiv region.

2nd place – Maria Zban, Kyiv and Tetyana Tyshchenko, Cherkasy

3rd place – Tatiana Satsuk, Obukhiv, Kyiv region

Iryna Slobodyanyk
Set “Moonlight”

According to the results of the nationwide “Viche”, Iryna Slobodyanyk’s set “Autumn Romance”
is going to the contest in the USA

Larisa Berenstein
Set “Bloom”

Marian Shalay
Pendant “Geometry
of a square plait-1”

Natalia Militovska

“White graduation set”