Бісерні традиції та символіка африканського етносу Zulu

Зулуси (зулу amaZulu, англ. Zulus) – етнічна група, члени якої проживають переважно в провінції Квазулу-Наталь (Південно-Африканська Республіка), де зберігаються їхня культура, мова і традиції. Вироби з бісеру, виготовлені майстринями Зулу, не тільки прекрасні, а й сповнені прихованого сенсу, який зазвичай не розуміють випадкові шанувальники. Поєднання дизайну та колірної гами у готових прикрасах передають певні повідомлення. Традиційно зулуські чоловіки покладаються на них для отримання конкретної інформації, наприклад, заміжня жінка чи ні. Бісерні візерунки вказують на стать і кажуть іншим, скільки дітей було у власника, з якого регіону родом чи скільки в нього незаміжніх родичів.

Єдина форма, яку зулуси використовують у дизайні прикрас із бісеру, – трикутник. Його розташування всередині конкретної прикраси має різні значення.

Наприклад, трикутник, звернений вниз, означає незаміжніх жінок, трикутник, звернений вгору, – неодружених чоловіків.

Кольори використовуваного бісеру також впливають на значення повідомлення, переданого за допомогою малюнка. На відміну від форм, які мають лише одне незмінне значення, використовувані кольори (а їх всього сім) можуть передавати як позитивні, так негативні якості.

Зелений колір у позитивному сенсі символізує задоволеність, блаженство, а негативному – хворобу. Синій означає вірність, а в протилежному сенсі – ворожість. Червоний колір передає сильні позитивні емоції, але водночас гнів, нетерпіння. Жовтий колір означає одночасно і багатство, і непридатність. Рожевий колір акцентує увагу на обіцянках, але водночас означає бідність і лінощі. Тільки білий колір має єдине позитивне значення – і це завжди кохання. Останній колір, чорний, говорить про шлюб, а в негативному сенсі – про смерть, смуток та розпач.

Існує також значна різноманітність у складності процесу виготовлення прикрас народності Зулу: деякі намиста досить прості, інші навпаки – досить трудомісткі і складні у виконанні, вимагають певних навичок.

(Підготовлено за матеріалами інтернету)