Мексиканські традиційні serapes

Serape (sarape, serape або jorongo) – класичний в’язаний або тканинний виріб, який століттями використовувався в мексиканській культурі як покривало на ліжку, настінне покриття, скатертина, килимок і пончо. Ця довга шаль найчастіше виконана з ниток яскравих кольорів у вигляді культових смужок або геометричних візерунків та з бахромою на кінцях. Дизайн різних serapes також сильно відрізняються: деякі дуже спрощені, інші досить складні.

Примірники serape, виготовлені до 1880-х років, особливо важко знайти сьогодні; цінують їх не лише як прояв історичної культурної спадщини регіону, а й як особливий вид народного мистецтва.

(Підготовлено за матеріалами інтернету)

Класичне serape традиційно вважалося чоловічим аксесуаром. Відповідно до історії, у своєму первісному вигляді serape були задумані як недорогий предмет верхнього одягу, що одягається через голову, який носили бідні працівники Мексики та Гватемали.

Протягом XVIII-XIX століть вовняні serape ручної роботи були найпоширенішими, але до 1930-х років були витіснені машинними зразками. Хоча serape спочатку було утилітарним одягом для сільськогоспробітників, надалі воно широко використовувалося серед безлічі різних соціальних класів, у тому числі мексиканських дворян, які накидали на плечі різнокольорові ковдри, відвідуючи громадські заходи.

Нині serape виготовляють переважно із синтетичних акрилових і бавовняних матеріалів з універсальним дизайном: різнокольорові яскраві смуги, найбільша завжди представлена основним кольором, який повторюється, чергуючись з додатковими кольорами. Serape зазвичай мають темнішу основу або суцільний колір зі смугами яскравих жовтого, оранжевого, червоного, синього, зеленого, фіолетового тощо.