Японське мистецтво вишивки sashiko

Sashiko (яп. 刺し子, що в перекладі означає «маленькі удари») – це приголомшлива техніка ручного шиття, що виникла в стародавній Японії в епоху Едо (1615-1868) – час встановлення диктатури клану Токугава і переходу від середньовічних міжусобиць дймьо (найбільші військові феодали) до повністю контрольованої країни. Ця техніка є народним текстильним методом, який традиційно виділяє на тлі тканин кольору індиго прості білі стібки, якими вишиті геометричні візерунки.

Виникла ця особлива форма мистецтва просто через побутову необхідність – основне призначення sashiko полягало у зміцненні та утепленні одягу, проте згодом перетворилася на складну та хитромудру вишивку речей та інших предметів інтер'єру.

Простим людям епохи Едо, що становлять нижчий стан, заборонялося носити одяг яскравих кольорів, великі малюнки на тканинах, що привертають увагу, а також шовк і бавовну, які були розкішшю, доступною тільки представникам знаті. І єдине, що залишалося, – використовувати конопляну тканину, виткану жінками на домашніх верстатах і пофарбовану в непомітний синій колір за допомогою натурального барвника з листя японської трав’янистої рослини. А прості стібки з білої товстої бавовняної нитки, за допомогою яких кілька шарів тканини зшивались разом, а також створювалися разючі геометричні візерунки, дозволяли робітникам мати теплий і водночас декоративно розшитий одяг, який не виходив за межі закону.

Схеми та візерунки, що використовують в sashiko, зазвичай походять з традиційних японських мотивів, що виявляються у природі та у фольклорі. Вважається, що навіть форми, що становлять геометричні візерунки, мають глибоке значення.

Наприклад, seigaiha – це модель шаруватих концентричних кіл, що створюють арки, які нагадують хвилі або воду. Ці хвилі можуть символізувати силу, стійкість та припливи удачі.

Shippo – це круговий візерунок, що нескінченно повторюється, він представляє сім дорогоцінних каменів або скарбів з буддійських сутр: золото, срібло, лазурит, кришталь, агат, червоні перли і сердолік. Вони відповідають вірі, наполегливості, смиренності, правильності у вчинках, уважності, концентрації та мудрості.

Asa no ha – малюнок, що нагадує листя рослин коноплі, хоча цей зв'язок виник пізніше. Спочатку створений як проста геометрична форма, він отримав назву за подібність і за важливість конопель в японській культурі, адже, як уже згадувалося, до масового виробництва бавовни коноплі були однією з основних сировин для створення одягу. А оскільки конопля – рослина, що швидко росте, asa no ha став асоціюватися зі зростанням і хорошим здоров’ям.

(Підготовлено за матеріалами інтернету)