Кашмірські килими namda

Вперше мистецтво валяння килимів було принесено до Кашміру наприкінці XV століття з Ірану. Виготовлення кашмірських килимів namda – це рідкісне і унікальне ремесло, в якому чудові підлогові вироби з вовни виконуються шляхом використання саме технології валяння, а не ткацтва.

Ціни на кашмірські килими залежать від якості вовни, наявності вишивки, розміру та акуратності виконання. Набагато дешевші барвисті підлогові вироби, виконані з вовняного та бавовняного волокна, яке було вручну спресоване у форму. Також вартість варіюється залежно і від вмісту вовни – namda, що містить 80% вовни, дорожче, ніж той, в якому її лише 20%. Місце збуту namda зосереджено переважно у центральних районах Кашміру, а саме ремесло продовжує служити єдиним джерелом доходу багатьом місцевих ремісників.

(Підготовлено за матеріалами інтернету)

У кожній кашмірській сім'ї, чи то палац багатої людини, чи будиночок бідняка, існує культура сидіння на підлозі. А коли підлога стає нестерпно холодною в зимові місяці з властивими цьому регіону сильними снігопадами, холодними вітрами та мінусовою температурою, щоб забезпечити процес комфортного та зручного сидіння на такій підлозі, місцеві жителі використовують килимки namda. Вони займають провідну дизайнерську позицію у загальному оздобленні будинків як у Кашмірі, так і за його межами.

Повстяні килими namda в основному виготовлені з чистої вовни. Також в різних співвідношеннях може додаватись і бавовна для збільшення товщини та білизни кінцевого продукту. Проте 100% вовняні килими набагато тепліші. Необхідна для цієї техніки овеча вовна kat yer закуповується у місцевих у Бадгамі, Пахалгамі та Наушері – тут розташована державна спеціалізована установа з організації збуту вовни.

Namda складаються з безлічі шарів (мінімум три), сплющених один з одним, і зазвичай бувають двох типів: однотонні та вишиті килими. Раніше для вишивки використовувалася вовняна пряжа, а зараз надають перевагу акриловій (cashmelon). Ручна вишивка aari kaam із використанням барвистих пофарбованих ниток та голки aari виконується на традиційних килимках namda. Існують також приклади деяких надзвичайно виготовлених килимів у техніці аплікація, які представляють собою зшиті разом шматочки старих зношених namda.