Бісерні прикраси африканського племені Maasai

Плем’я Maasai (напівкочовий африканський нілотський корінний народ, що живе в савані на півдні Кенії та на півночі Танзанії) відоме своїми традиційними прикрасами ручної роботи з бісеру. Бісероплетіння було важливою частиною культури племені протягом багатьох років. Всі вироби з бісеру – барвисті намиста, браслети, підвіски – виготовляють тільки жінки Maasai, хоча їх носять як жінки, так і чоловіки. А опанування навичок мистецтва бісероплетіння обов’язкове для кожної жінки племені.

Ще задовго до першого контакту з європейцями, Maasai протягом багатьох років створювали прикраси з намистин і бісеру, які виготовлялися в основному з натуральних природних ресурсів: глини, дерева, кісток, міді та латуні. Лише наприкінці XIX століття торгівля з європейцями зробила скляні намиста та бісер доступними для африканців. І до цього часу скло – основний матеріал, який плем’я використовує для своїх прикрас.

Кожна створена вручну прикраса не лише неймовірно красива, а й має важливе культурне значення. Воно може вказувати на вік власника і на його соціальний статус, тому людей з високим соціальним становищем можна впізнати про барвистіших та складніших ювелірних виробах.

Як і в традиціях народності Zulu, для племені Maasai кольори також символічні та мають особливі значення, зрозумілі лише місцевим. Часто символіка пов'язана з великою рогатою худобою – основним джерелом їжі племені. Наприклад, червоний колір означає хоробрість, єдність та кров (колір крові корів). Часто, коли Maasai організовують зустрічі, вони забивають корову, і тому єдність для них асоціюється з червоним кольором.

Синій колір представляє енергію та небо. Дощ падає з блакитного неба і живить велику рогату худобу водою. А зелений символізує здоров'я і землю – велика рогата худоба пасеться на зеленій траві.

Білий колір передає значення миру, чистоти та здоров’я. Здоров’я асоціюється із молоком білої корови, яке плем’я п’є. Чорний же колір уособлює людей і боротьбу, яку вони повинні винести в житті. Помаранчевий і жовтий кольори символізують гостинність: у очищених від насіння і серцевини гарбузах гостям подають коров’яче молоко, а ліжко застилають жовтими шкурами тварин.

Maasai є одним із найвідоміших племен Східної Африки. Незважаючи на розвиток сучасної цивілізації, вони практично повністю зберегли свій традиційний спосіб життя, хоча з кожним роком це стає важче.

(Підготовлено за матеріалами інтернету)