Бенгальський стиль вишивки kantha

Kantha – популярний стиль вишивки, що прийшов із Західної Бенгалії. Це значний символ мистецтва, майстерності та таланту сільських жінок регіону завдяки своїй унікальній здатності передавати історію та використати її як форму особистого та художнього вираження.

Відмінність цього типу вишивки від інших полягає у широкому використанні шва «вперед голку», інакше називається kantha. Нитка, що використовується для стібків, часто береться зі старих сарі чи дхоті. Вишитими мотивами та візерунками покривається майже вся поверхня тканини, а повторне використання стібків додає їй ефекту хвилястості та зім'ятості.

Залежно від подальшого призначення та застосування, виділяють 7 різних варіацій вишивки kantha:

- lep kantha виконана у вигляді нескладних малюнків та фігур на теплому матеріалі, який використовується як покривала;

- sujani kantha вишивається на тканині, що використовується для церемоній;

- baiton kantha – вишивка на книжкових обкладинках або упаковці для інших дорогих подарунків;

- oaar kantha використовується при прикрасі наволочок для подушок;

- archilata kantha виконується на покриттях для дзеркал та іншого туалетного приладдя;

- durjani/thalia kantha – вишивка на гаманцях та гаманцях;

- rumal kantha вишивається на тканині, яка використовуватиметься як серветки для тарілок, найчастіше із зображенням лотоса в центрі

(Підготовлено за матеріалами інтернету)

У перекладі з санскриту kantha означає «ганчірки», адже цей стиль вишивки заклав основу для повторного використання старих або невикористаних тканин та предметів одягу – сарі та дхоті – для створення предметів домашнього декору: стьобаних ковдр, постільної білизни, наволочок для подушок тощо.

Мотиви, що використовуються у вишивці, також були ідентифікацією будь-якої спільноти. Вишивка мусульманської kantha виконувалася у вигляді геометричних візерунків, тоді як вишивка індуїстської включала релігійні мотиви та малюнки, такі як лотоси, тигри, павичі та різні божества.

Сучасна техніка вишивки kantha не виконується на шарах численних старих сарі або дхоті – як основа зараз широкою популярністю користується тканина з білої бавовни або шовку. Основними мотивами та візерунками досі виступають традиційні символи: дерева, сонце, лотос, тварини, птахи тощо.

Роботи, вишиті в техніці kantha, використовуються в церемоніальних цілях, включаючи народження, шлюб та інші випадкові пуджі (один з головних обрядів поклоніння і шанування в індуїзмі).