Незвичайне мистецтво kalamkari

Вже понад 3000 років індійське народне мистецтво kalamkari продовжує зачаровувати весь світ своїми унікальними малюнками, виконаними за допомогою дерев’яних штампів або ручними натуральними рослинними барвниками.

Kalamkari – це традиційний індійський спосіб розпису тканини вручну, а сама назва походить від перського قلمکار і поєднує в собі два слова kalam (ручка) і kari (майстерність), тобто малювання за допомогою ручки.

У минулому для kalamkari використовувався тільки бавовняний текстиль, проте нині цю техніку можна практикувати на всіх видах тканини, як декор у вигляді настінних розписів, при виготовленні дупатт (довгі універсальні шарфи, які носять багато жінок у Південній Азії), подушок тощо.

Уряд штату Андхра-Прадеш допомагає зберегти стародавнє ремесло: офіційна реєстрація kalamkari як мистецтва допомагає майстру боротися на законних підставах у випадках, якщо його роботи скопійовані у будь-якій формі.

(Підготовлено за матеріалами інтернету)

Хоча про розписані і розмальовані вручну тканинах згадується ще в стародавніх священних писаннях, це мистецтво стало популярним тільки в XVI-XVII століттях за правління мусульманського султанату Голконда, перебуваючи під його заступництвом. Мистецтво kalamkari практикувалося багатьма сім’ями в індійському штаті Андхра-Прадеш, у деяких селах Тамілнаду мігрантами з сімей, які розмовляють telugu, і протягом поколінь було джерелом коштів для їхнього існування. Короткий період ремесло kalamkari перебувало в занепаді, але було відроджене у XVIII столітті з приходом англійців, які з величезним захопленням визнали це мистецтво дуже вишуканим.

Сьогодні є два найвідоміші центри виробництва kalamkari – це Калахасті (округ Читтур) та Мачіліпатнам (округ Крішна) у штаті Андхра-Прадеш. Тож в Індії існують два різні стилі kalamkari: стиль шрікалахаасті та стиль мачіліпатнам. При виготовленні kalamkari у першому стилі для малювання та подальшого розфарбовування використовується лише спеціальна бамбукова ручка kalam. Це повністю ручна робота. Стиль мачіліпатнам передбачає використання натуральних фарб і дерев’яних штампів для нанесення відбитків замість малювання від руки.