Незвичайне мистецтво фруктового карвінгу

Фруктовий карвінг – англ. carving або curving (від curve, що означає різати; лат. curve – крива) – «різьблена робота», «різьблений орнамент» – це мистецтво вирізування фруктів, дуже поширене в Європі та країнах Азії, особливо популярне в Таїланді, Китаї та Японії. Безліч фруктів, які можна використовувати у цьому процесі, але найпопулярнішими є кавуни, яблука, полуниця, ананаси та дині.

Між китайською та японською техніками є подібність – характерне використання зображень ієрогліфів, символіки фен-шуй, фігур людей, рослин та тварин, які вирізають за допомогою трафаретів та виїмок. Також часто зображуються бойові сцени, дракони та традиційні вітальні написи до різних свят. У тайському карвінгу повсюдно використовується зображення орхідеї, що призвело до активного використання в прикрасі страв квіткових композицій.

(Підготовлено за матеріалами інтернету)

Вважається, що мистецтво виконання різьблених композицій із фруктів виникло у Південно-Східній Азії, спочатку в Китаї, а потім поширилося й у Таїланді.

Японське мистецтво кулінарного різьблення називається мукімоно. Воно багато в чому повторює китайські сюжети, але відрізняється використанням універсального ножа для обробки морепродуктів (хочо). Мукімоно з’явилося в стародавній Японії, щоб зробити страви привабливішими, адже їжа подавалася на неглазурованій глиняній тарілці, яка виглядала грубо. Карвінг фруктів нині – важлива частина навчання японських шеф-кухарів.

Майстри в Китаї зазвичай зображають міфологічних істот та тварин. Зокрема, різьблення з кавуна та дині тут було і залишається дуже популярним. Китайський фруктовий карвінг використовується, щоб розповідати легенди та історії.

Різьблення по фруктах – важлива частина тайської культурної спадщини. Кавуновий карвінг датують XIV століттям – епохою правління династії Sukhothai. У Таїланді у листопаді проводиться щорічний фестиваль Loi Krathong, на якому тайці пускають лампи та ліхтарі вниз по річці, шануючи духів води. Легенда свідчить, що одна зі служниць короля, аби його вразити, прикрасила свій ліхтар кавуном, на якому були вирізані квіткові візерунки. Він був такий втішений, що закликав усіх тайських жінок наслідувати це. Король також зажадав, щоб різьблення на фруктах стало частиною навчальної програми початкової школи.