Перуанські шапки chullos

Традиційні chullos є особливим видом головних уборів, створених стародавніми перуанцями для захисту від сильного холоду в андських висотах. Це вовняні шапки, що прикривають вуха, з загостреним або закругленим верхом, зв’язані з використанням п’яти дуже тонких спиць. Їхній дизайн ретельно продуманий, а колірна гама зазвичай досить яскрава. Мистецтво в’язання бере початок у Перу ще з колоніальних часів, досягнувши безпрецедентного ступеня майстерності в Андах і ставши предметом багатьох наукових праць. І якщо ткацтвом переважно займаються жінки, то у багатьох спільнотах цього регіону в’язання часто вважається саме чоловічим заняттям.

Завдяки саме мандрівникам, chullos стали настільки популярними, що потрапили на всесвітньо відомі подіуми: їх демонструють на престижних показах мод, а дизайнери, прагнучи зробити chullos родзинкою своїх колекцій, додають до традиційних екземплярів пір’я, помпони, щіточки та інші прикраси.

(Підготовлено за матеріалами інтернету)

Chullos використовувалися в побуті корінного населення Андських гір протягом тисяч років. Різноманітні кольори, візерунки та переплетення мали певні значення у всьому регіоні – їх часто використовували для розрізнення спільнот. Хоча протягом століть в’язані шапочки були ознакою нижчого класу перуанського суспільства, вони і досі залишаються невід’ємною частиною культури регіону.

Перуанські шапки зроблені з вовни. До приходу іспанців у XVI столітті в Андах не було овець, тому chullos традиційно виготовляли з вовни лами, альпаки і лише в особливих випадках з вікун’ї. Нині можна також знайти шапки, зроблені з овечої вовни, але це зустрічається дуже рідко. Основними постачальниками вовни залишаються лами і альпаки. Вважається, що використання вовни вікун’ї зробило б chullos предметом розкоші, адже вовна цієї тварини – найдорожча з усіх відомих, вона дуже м’яка, тонка і при цьому тепла. Ціна за метр тканини із вовни вікун’ї може досягати $3 тис.

Автентичні chullos є найпопулярнішими сувенірами для туристів, що приїжджають до Перу. Одними з найкращих вважаються шапочки, придбані в місті Куско (перуанське місто в Андах, яке протягом кількох століть було столицею імперії інків) та його околицях – тут chullos досі мають культурну цінність і їм надають особливого значення.